NYHET: RES MED GLASRIKET TOUR BUS 21, 22 Oktober 2019

Varmt Välkommen till Nybro. I samband med Draghunds-VM arrangeras en exklusiv busstur i Nybro med omnejd. Vi vill erbjuda dig möjligheten att uppleva en del av Glasriket. Observera att guidningar i huvudsak sker på engelska.

Res med Glasriket Tour Bus

Vi har skräddarsytt en unik dagsupplevelse där ni får se fantastisk glaskonst, naturupplevelser, rolig shopping och god mat. Passa också på att njuta av den vackra småländska naturen med sina stengärsgårdar och glittrande små sjöar. Glasriket Tour Bus erbjuder upplevelsen blandat med kultur och historia. Våra besöksmål; Orrefors Hammarsmedja, Målerås Glasbruk, Målerås Läder och Glasrikets älgpark har sina experter som har mycket erfarenheter och kunskap inom sina områden. Vi gör allt för att ni ska få den upplevelse som ni är värda vid ert besök hos oss. Vårt tankesätt är att våra gäster ska lämna oss med en upplevelse i era minnen som en av de bästa upplevelserna på väldigt länge. Känn dig välkommen – när du kommer!

 

Information om bussturen

När: 21 & 22 oktober, heldagstur.
Var: Nybro, Glasriket
Biljettpris: Vuxen 795 kr.
Barn under 7 år gratis, men ska bokas.
Barn 8-15 år 395 kr.
Avgångsplats: Svartbäcksmåla, 08:30.

Målerås Läder
I priset ingår:
Bussresa
Entreér till Orrefors Hammarsmedja, Målerås Glasbruk, Målerås Läder och Glasrikets älgpark.
VIP-guidningar med Glasriket Bus tour koncept för upplevelser och svensk glastillverkning.
All förtäring under dagen:
1 fika: kaffe/the och äppelkaka alternativ frukt. 
1 lunchbuffé: inkl. bordsvatten, sallad och kaffe och kaka.
1 mellanmål: 1 st älgkorv med bröd och lingondryck.
Engelsktalande guider på guidturer och på resan. 
Reseledare och representant Anette Friberg från Nybro Kommun följer med på resan.
Glaspasset ger dig rabatterbjudanden i utvalda butiker och upplevelser I Glasriket. *Erbjudandet gäller 20191021-1022
 
Bussresa enligt program
08.30 Avresa Svartbäcksmåla, Nybro 
09.00 Ankomst Orrefors Hammarsmedja
09.10-09.55 Guidad tur, 45min Orrefors Hammarsmedja & Swec
10.00 Avresa Orrefors Hammarsmedja, 
10.15 Ankomst Målerås Glasbruk
10.30-11.15 Guidad tur Målerås Glasbruk
11.15-11.45 Shopping 
12.00-12.45 Lunch serveras i glashyttan av Wärdshuset Hyttan
13.00 Avresa Målerås glasbruk ankomst
13.05 Ankomst Målerås läder
13.15-14.15 Guidad tur Läder fabrik och shop
14.15 Avresa till Glasriket Älgpark 
14.45 Ankomst Glasrikets Älgpark
15.00-16.00 Guidad tur i Älgpark och shop 
16.00-16.15 Grillad älgkorv med bröd och lingondryck serveras  innan avresa mot Svartbäcksmåla
16.15-16.35 Shop
16.45 Avresa mot Svartbäcksmåla
17.00 Ankomst Svartbäcksmål